Czyszczenie roweru - jak i czym umyć rower?

Mycie roweru: sprawdź, jak efektywnie i bezpiecznie wyczyścić rower?

Drukuj

Mycie roweru to zasadniczo bardzo łatwa czynność, jednak wielu niedoświadczonych rowerzystów popełnia podczas czyszczenia roweru kilka błędów, które mogą wpłynąć na żywotność podzespołów. Przedstawiamy kilka porad, dzięki którym konserwacja roweru będzie bezpieczna i efektywna.

Czysty rower cieszy oko większości z nas. Nie trzeba być szosowcem o pedantycznej naturze, żeby lubić jeździć na zadbanym rowerze - szczególnie w przypadku, kiedy rower jest dla nas czymś więcej, niż tylko środkiem transportu. Zadbany rower cieszy nie tylko oko, ale również czyni jazdę przyjemniejszą - zdarza się, że nagromadzony brud powoduje jakieś nieprzyjemne dźwięki, a to jest chyba najbardziej irytujące nas zjawisko.

 

 

Poza tym regularna konserwacja roweru - czyszczenie łańcucha i całego napędu, czy odpowiednie smarowanie - znacząco wydłuży żywotność tych komponentów. Dbanie o czystość roweru wcale nie musi być szczególnie męczące, natomiast aby sentencja "częste mycie skraca życie" nas w tym przypadku nie dotyczyła, pielęgnacji roweru należy dokonywać z głową. Na co należy zwrócić uwagę w procesie czyszczenia roweru i jak to zrobić poprawnie?

 

Zobacz również: 

 

 

Mycie roweru myjką ciśnieniową - co z tym?

Wielu z nas do mycia roweru stosuje popularne myjki ciśnieniowe lub po prostu korzysta z dobrodziejstwa, jakim jest samoobsługowa myjnia samochodowa - nie każdy z nas ma ten komfort mieszkania w domku z ogrodem, gdzie wygodnie możemy rower umyć, więc jest to całkowicie zrozumiałe. Nie napiszemy tu, że mycie myjką ciśnieniową to zło wcielone i należy tego unikać - z myjek można korzystać, ale trzeba robić to umiejętnie i uważnie. Najważniejsze - nie możemy strumienia wody pod ciśnieniem kierować na wrażliwe części roweru, czyli elementy ruchome, gdzie znajduje się smar - mowa tu o takich miejscach jak: suport, stery, piasty, pedały, ale także elementy napędu, jak np. przerzutki. Woda z myjki pod ciśnieniem skutecznie wypłukuje smar z łożysk powyższych elementów i sprawia, że szybciej trzeba będzie je serwisować lub po prostu diametralnie skrócimy żywotność tych elementów. 

 

Myjką ciśnieniową możemy z grubsza opłukać zatem samą ramę - tak, aby nadmiar błota nie spadł nam w korytarzu mieszkania, wywołując jednocześnie kilka cichych dni ze współlokatorami lub mężem / żoną. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na pełne mycie, to należy zrobić to z rozwagą i odpowiednią techniką, którą prezentujemy w powyższym filmie, a także osobnym artykule: MYCIE ROWERU MYJKĄ CIŚNIENIOWĄ.

 

 

 

 

Sztuka mycia roweru: wiaderko, szmatka i do dzieła

Najbezpieczniej do umycia całego roweru będzie zatem posłużyć się tradycyjną metodą wiaderka z ciepłą wodą i gąbki / szmatki. Jeśli rower mamy bardzo ubłocony, to najpierw umyjmy go wstępnie większą ilością wody, a w drugiej kolejności skupimy się na szczegółach. Czyszczenie roweru polecamy realizować od góry na dół. Oczywiście rynek rowerowy to bogactwo preparatów, które w usunięciu brudu nam pomogą. Przede wszystkim mamy na myśli płyny z aktywną pianą, które spotkamy albo w dozownikach z atomizerem, albo po prostu w butelkach. Najwygodniejsze są atomizery - spryskujemy aktywną pianą brud, chwilę odczekujemy i całość spłukujemy (tu też najwygodniej będzie posłużyć się gąbką).

 

 

Wszystkie preparaty dostępne na rynku dedykowane do mycia roweru są oczywiście bezpieczne dla lakieru - w wielu przypadkach to podobne płyny, jakich używa się do mycia samochodów. W rowerze znajdziemy też sporo trudno dostępnych miejsc, np. w tylnym trójkącie w okolicach suportu czy w okolicach napędu. Wielu producentów chemii rowerowej ma w ofercie też dedykowane do mycia roweru szczotki, które odkształcają się i dzięki temu docierają tam, gdzie trudno będzie dotrzeć naszym dłoniom. 

Mycie napędu i smarowanie łańcucha

Dbanie o czystość napędu, o łańcuch rowerowy, koronki kasety czy mechanizmu korbowego, to osobny temat, który wyjaśniamy w tekście "Jak myć łańcuch rowerowy" oraz "Jak i czym smarować łańcuch w rowerze". 

 

 
 

 

 

Konserwacja powierzchni lakierniczych

Zasadniczo po umyciu roweru z brudu większość z nas zakończy proces czyszczenia, jednak... są wśród nas osoby, które cechuje pewien wewnętrzny pedantyzm i po prostu lubią z wyjątkową uwagą zadbać o to, żeby nasz rower prezentował się... no pięknie po prostu. ;-) Ten akapit dedykujemy zatem miłośnikom wysokiej, śnieżnobiałej skarpety i pachnącego, lśniącego lakieru.

Wśród rowerowych kosmetyków znajdziemy spraye nabłyszczające lakier i dbające o jego dodatkową ochronę - tego typu preparaty tworzą na powierzchni film ochronny, do którego brud nie przylega i łatwiej (oraz szybciej) jest umyć rower. Tego typu "bajery" zwykle też dość fajnie pachną. Uważajcie jednak przy ich aplikacji na części roweru takie jak np. klocki hamulcowe lub obręcze kół - jeśli taki nabłyszczacz dostanie się na ich powierzchnię, możemy mieć problem, hamulce przestaną działać odpowiednio skutecznie, a usunięcie takiego nabłyszczacza z ich powierzchni nie będzie łatwe. 

 

 

 

 

Przyznamy się Wam, że o ile w przypadku powierzchni błyszczących rzadko sięgaliśmy po powyższe preparaty, to już w przypadku powierzchni matowych zwykle ich zastosowanie okazuje się bardziej zasadne. Każdy z właścicieli roweru z matowym malowaniem wie, jak trudno utrzymać go w nieskazitelnej kondycji - co chwilę pojawiają się tam jakieś zacieki, itp. itd... Aby sobie z nimi poradzić można użyć właśnie jednego z preparatów do konserwacji lakieru - z tym zaznaczeniem, że musicie znaleźć taki dedykowany do powierzchni matowych.

Polecane przez redakcję

 

Środki czyszczące Bontrager

Trek jak przystało na jednego z największych producentów rowerów na świecie, a co za tym idzie - na firmę która ma mocno rozwiniętą "swoją" sieć dealerską, dba też o uzupełnienie swojego portfolio o przydatne akcesoria. Znajdziemy w nich też całą serię kosmetyków rowerowych Bontrager - od środków czyszczących, odtłuszczaczy, po smary. 

Od jakiegoś czasu w redakcji również używamy ich kosmetyków do codziennych zadań związanych z testowaniem sprzętu dla Was, dlatego w sezonie 2023 chcemy polecić Wam właśnie produkty Bontragera, a szczególnie dwa z nich.

Po pierwsze jest to uniwersalny środek do ogólnego czyszczenia roweru, który jest bezpieczny dla roweru i można nim myć praktycznie każdą część. Ma przyjemny wiśniowy zapach i jest wydajny. Po drugie polecamy zwrócić uwagę na odtłuszczacz, który jest mocno skoncentrowany, a przez to i skutecznie penetruje elementy napędu, rozpuszczając zaschnięte w nim smary. Także pachnie przyjemnie! Trzecim elementem zestawu, który pozwoli nadać naszemu rowerowi lepszy wygląd i zabezpieczy jego powierzchnię przed nadmiernym przyleganiem brudu jest środek do polerowania. 

 
trekbikes.com gdzie kupić?

 

 

 

 

Co na rynku?

Na kolejnej stronie prezentujemy przykłady preparatów do czyszczenia roweru, które ułatwią proces mycia Waszych dwóch kółek.

 

 

 

Środek do czyszczenia roweru z aktywną pianą z atomizerem

KLS Bike Cleaner

To chyba najpopularniejszy typ preparatu do mycia roweru - płyn z aktywną pianą pozwala zmiękczyć brud i znacząco ułatwia spłukiwanie z roweru błota i innych zabrudzeń. Wykorzystujemy go do wstępnego mycia całego roweru.

Preparat czyszczący do rozpuszczania w wodzie

Morgan Blue Bike Wash

Na rynku są też dostępne preparaty w formie koncentratów, które rozpuszczamy w wodzie i następnie przy pomocy gąbki myjemy rower. Ich właściwości są praktycznie takie same, jak środków z aktywną pianą - mają pomóc w usunięciu brudu. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na taki środek, możemy również zastosować metodę z wiadrem wody oraz płynem do mycia naczyń.

 

 

Środek do odtłuszczania 

eLUBE Bike Cleaner

Ważnym elementem domowego arsenału preparatów do czyszczenia roweru będzie też uniwersalny odtłuszczacz. Wiele osób stosuje tego typu środki do czyszczenia łańcucha - i słusznie, bo radzą sobie z rozpuszczaniem smarów, co jest ich główną funkcją. Często jednak środki tego typu używane są też np. do czyszczenia tarcz hamulcówych.

Nabłyszczacz do ramy

SKS-Germany SAVE Your Frame

Środki konserwujące figurujące pod nazwą nabłyszczacz do ramy nie tylko pomagają rowerom dobrze wyglądać, poprzez wyciąnięcie z ich powierzchni lakierniczej pierwotnej świeżości. Pomagają one także delikatnie zabezpieczyć powierzchnię roweru przed kolejną warstwą brudu, a już na pewno ułatwiają jego spłukiwanie. Spraye w typie prezentowanego tu preparatu SKS-Germany tworzą niewidoczny film ochronny na lakierze, dzięki czemu brud nie przylega do ramy tak łatwo.